top of page

O samej A. Jean Ayres 

A. Jean Ayres, Ph.D., OTR (1920 - 1988) prowadziła prywatną poradnię kliniczną w Torrance, w Kalifornii od 1977 do 1984. Od 1955 do 1984, z wyjątkiem 3 lat, kiedy ukończyła studia doktoranckie i podoktoranckie, pracowała również na wydziale terapii zajęciowej i/lub edukacji specjalnej na Uniwersytecie Południowej Kalifornii. Przed rozpoczęciem pracy na uniwersytecie, sprawowała różne stanowiska w centrach terapii i klinicznych w południowej Kalifornii. Dr. Ayres zdobyła dyplom licencki i magisterski w zakresie terapii, doktorat obroniła natomiast  w zakresie psychologii edukacyjnej, wszystkie tytuły zdobyła na Uniwersytecie Południowej Kalifornii. Studia podoktoranckie ukończyła w Instytucie Badań nad UCLA pod opieką dr. Arthura Parmelee’a. W dodatku do swoich uprawnień terapeuty, dr. Ayres była również licencjonowanym psychologiem.

Dr. Ayres jest laureatką kilku z najważniejszych nagród przyznawanych przez Amerykańskie Towarzystwo Terapii Zajęciowej, między innymi otrzymała honorowe członkostwo Towarzystwa, stypendium Eleanor Clarke Slagle, Nagrodę Jakości oraz honorowe członkostwo w akademii Badań AOTA. 

A. Jean Ayres najlepiej znana jest z odkrycia oraz swych dalszych wykładów i publikacji na temat rodzaju dysfunkcji rozwojowych znanej jako zaburzenia integracji sensorycznej. Jest autorką ponad 30 artykułów, wielu książek i rozdziałów oraz 3 głównych testów: Południowo-Kalifornijskich Testów Integracji Sensorycznej (1972), Południowo-Kalifornijski Test Oczopląsu Porotacyjnego (1975), oraz Testów Integracji Sensorycznej i Praksji (1989); wszystkie zostały wydane przez Western Psychological Services. Jej pionierska praca, która zajęła jej większość życia naukowego, pomogła tysiącom dzieci i ich rodzin w poradzeniu sobie z tymi, niezrozumiałymi wcześniej, trudnościami.

 

A. Jean Ayres urodziła się i dorastała na farmie w Dolinie San Joaquin Valley w Kalifornii. Wyszła za mąż za Franklina B. Maklera, inżyniera, i osiedli razem w Torrance, w Kalifornii. Dr. Ayres zmarła 20 grudnia 1988 roku, po długiej walce z rakiem. Praca, która rozpoczęła w latach 60tych jest kontynuowana w XXI wieku poprzez tych, których nauczycielką i mentorką była podczas swojej kariery. 

A.Jean Ayres jest znana z odkryć, wykładów i publikacji dotyczących rodzaju zaburzenia rozwojowego znanego jako zaburzenia integracji sensorycznej.

 

Przygotowane przez: Susan Stallings-Sahler

bottom of page